NAD BOUZOVEM 23. 5. 2015 FYZICKY ZATAŽENO, DUCHOVNĚ JASNO

29.05.2015 11:17

Na základě zaslané pozvánky z organizace Řádu Německých Rytířů - Ordo Teutonic (OT) na Bouzově, na oslavy 825.výročí založení OT, 50. výročí vzniku institutu familiářů OT a 60.výročí úmrtí slavného velmistra, JCKV Evžena Habsbursko-Lotrinského, který všední a zanedbaný hrad nechal přestavět do dnešní skvostné podoby německé gotiky, se Řídící rada Sdružení monarchistů Brno, z. s., rozhodla poctít akci svou účastí. V daný den probíhalo více akcí, kde účast SMB byla žádoucí, takže bylo nutné rozdělit síly vhodně i organizačně, nejen fyzicky.

Takže v sobotu 23. 5. 2015, po 6. hodině ranní jsme si s kolegou Jirkou S. Pospíšilem dali scuka na brněnském hlavním nádraží za účelem přepravy rychlíkem do Prostějova. Ve vestibulu jsme se setkali s monarchistickými kolegy Martinem Bernátem a Patrikem Vlčkem, mířícími na sraz do Břeclavi, k výjezdu do rakouského sídla Arcidomu v Heldenbergu, kde SMB zastupoval kolega Mirek Pauřík. Bylo z toho krátké monarchistické konkláve, rozehnané vlakovými rozjezdy.

O půl osmé nás v rovněž podmračeném Prostějově čekal kolega Bob Frelich s autem a ještě jsme na chvilku navštívili jeho rodinný hrad. Po milém pohoštění se k nám přidala kolegyně Vlaďka Frelichová a středomoravskými okreskami jsme se řítili k Bouzovu. Cestou jsme si krátce ujasnili, co tam bude potřeba partnerům z OT sdělit, bude-li čas a vhodná situace. Na nově upravené návsi nás již čekal kolega Petr Tichý, dorazivší od Litomyšle.

Před 10. hodinou jsme zaujali místa v jedné řadě kostela sv. Gotharda a vyčkali příchodu hlavních aktérů slavnosti OT. Přišli v členěném průvodu, jehož dominantními osobnostmi byli především důstojný otec velmistr OT, Dr. Bruno Platter a důstojný otec velmistr Řádu křížovníků Dr. Josef Šedivý. Bohatě zdobené řádové pláště obou otců jen částečně zakrývaly kněžská roucha s hodnostními znaky, hovořícími o postavení na úrovni biskupů. Doprovod tvořili další významní členové a familiáři z řad OT, Maltétského i Křižovnického řádu. Mše svatá byla celebrována trojjazyčně s přihlédnutím k jejím interním fázím, tedy latinsky, německy a česky. Do češtiny byly tlumočeny jen stěžejní části, tedy například kázání otce velmistra k historii připomínaných výročí. Nevelký kostel byl zcela zaplněn.

Po skončení mše se významní hosté odebrali k pohoštění, které připravila bouzovská složka řádu na čele s moravsko-slezským představitelem, důstojným otcem Metodějem Hofmanem, OT. Hned po bohoslužbě zasadili představitelé řádu před místní farou památný stromek. Po obědě v jedné z místních restaurací si naše skupinka prohlédla Obecní muzeum, kde kolega Petr získal poznatky dobré k úpravám muzea v Dolním Újezdě. Pak jsme se zvolna vyštrachali na hrad a zde jsme, na nádvoří za duhou branou, z laviček pozorovali cvrkot skupin návštěvníků hradu. Někteří z nás se tu osobně poprve seznámili s naším valašským korespondenčním členem Jirkou Válkou ze Vsetína. Byl tu i s chotí a svými čtyřmi malými ratolestmi.

V 15:00 otec velmistr přestřihl pásku ve vstupu na místní faru, čímž zahájil vernisáž malé, ale hutné výstavy dokumentující všechna tři výročí, zvláště pak to nejstarší. Z KČ tu nikdo zastoupen nebyl, ale MONOS tu měl zastoupení Mgr. Davidem Hibschem. Seznámili jsme se zde též s monarchistickým kolegou Ctiradem Štiplem, členem rady a kronikářem již víc než 10 let působícího, a členy OT velmi oceňovaného sdružení Společnost přátel hradu Bouzova – Societas Amicorum Castri Busoviensis (SACB), se kterým jsme si vyměnili vzájemné kontaktní adresy. Sídlo mají v Mohelnici. Kolega Štipl nám zajistil každému dvě jimi vydávané brožované publikace. Do jedné z nich se nám pak laskavě otec velmistr Platter každému podepsal a stiskl nám ruku.

Kolem 16. hodiny se naše skupinka opět rozdělila a zamířila k domovům. V Prostějově se nám Frelichovi pochlubili impozantním tenisovým areálem a v 17.30 nás již rychlík unášel zpět k Brnu. Od poledne už chvílemi ze zatažené oblohy jemně mžilo a vál studený vítr. Oslavu významných výročí OT to nejen nijak nenarušilo, ale byla dále zcela jasno v tom, že je třeba členy OT soustavně morálně podporovat v jejich oprávněných snahách o restituci oběma totalitami zcizeného majetku. Věříme, že příští kulaté výročí všech tří událostí bude možné oslavit v důstojném prostředí řádového hradu a s patřičným rozsahem příslušné expozice.

Prožil, zapsal a předkládá:

Sdružení monarchistů Brno, z. s.